فیلم‌های برتر فانتزی بیست و پنج سال اخیر – قسمت دوم

در این مطلب قصد داریم به قسمت دوم معرفی و بررسی فیلم‌های فانتزی برتر بیست و پنج سال اخیر بپردازیم. در ادامه با نشریه شهر همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

چه ما به دنبال راهی برای فرار از دنیای مدرن فعلی‌مان باشیم و چه سعی داشته باشیم آن را درک کنیم، دنیاهایی که در فیلم های فانتزی ساخته می‌شوند موجب انتقال ما به آن دنیاها شده و جوری الهام‌بخش زندگی ما می­‌شوند که ژانرهای دیگر توانایی چنین کاری را ندارند. همانطور که ما نگاهی به فیلم‌های برتر بیست و پنج سال اخیر می‌اندازیم، بیایید و نامه‌ی هاگوارتز خود را دریافت کنید، پشت کمد جالباسی‌تان را چک کنید، یا فقط در ایوان جلویی خانه منتظر گاندولف باشید.

 

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه

تاریخ انتشار: ۱۰ دسامبر، ۲۰۰۱

محصول کشور: نیوزلند، آمریکا

کارگردان: پیتر جکسون

بازیگران: ویگو مورتنسن، اورلاندو بلوم، الیژا وود

بودجه: ۹۳ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۸۷۱٫۵ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.8/10

Rotten Tomatoes: 91%

بسیارخب، این یک جورایی نامردی به حساب می‌آید چون وقتی می‌گوییم «یاران حلقه» (که یک فیلم است)، در واقع به هر سه فیلم اشاره داریم. به هرجهت، همراه ما باشید. یک هابیت جوان و باغبانش در سرتاسر یک دنیای خطرناک سفر می‌کنند تا حلقه‌ای جادویی را نابود کنند، که نهایت تجسم هرچیز شیطانی است. تالکین این ژانر را با کتاب‌هایش معنا کرد و پیتر جکسون ژانر فانتزی را با این اقتباس‌ها. فضای این فیلم آنقدر بزرگ بود که تقریباً به یک کشور برای ساخت آن نیاز بود، و دنیا نیز به این نیاز پاسخ داد. حتی آکادمی بیزار از فانتزی نیز جواب داد. آنها می‌‎گفتند انجام چنین کاری ممکن نیست، و تنها پنج دقیقه از اولین فیلم نیاز بود تا متوجه شوند، نه تنها ممکن است، بله قرار است بهتر از هر آن چه رویایش را داشته‌اند، ممکن شود. با استفاده از ترکیب دیوانه‌کننده ای از حقه‌های دوربین های قدیمی و برش های دیجیتالی، جکسون و کمپانی داستان را بیشتر همانند تیکه‌ای از تاریخ گمشده تا فانتزی به نمایش کشیدند. این فیلم‌ها، فیلم‌هایی هستند که به ما آموختند، حتی کوچک‌ترین افراد هم می‌‎توانند آینده را تغییر دهد، که در این دنیا خوبی وجود دارد و ارزش جنگیدن را نیز دارد. این جادوست. این حقیقت است و این . . . ارزشمند است.

 

Mirror Mask

ماسک آینه‌ای

تاریخ انتشار: ۳۰ سپتامبر، ۲۰۰۵

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: دیو مک‌کین

بازیگران: استفانی لئونیداس، جیسون بری، راب برایدن

بودجه: ۴ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۸۶۷ هزار دلار آمریکا

IMDB: 6.9/10

Rotten Tomatoes: 54%

داستان دیگری از نیل گیمن، پس می‌دانید که قرار است احتمالاً شاهد داستانی لذت‌بخش باشید. این فیلم در سال ۲۰۰۵ توسط دیو مک‌کین طراحی و کارگردانی شده، این داستان فانتزی یک بار دیگر به ما می‌آموزد که هیچ جا خانه‌ی آدم نمی‌شود. هلنای جوان از کار در سیرک خانواده‌اش خسته شده و به دنبال یک زندگی عادی است. او که خودش را برای وضعیت مریض مادرش مقصر می‌‌داند، به درون دنیای فانتزی رویاگونه‌ای کشیده می‌شود، درست به درون ستیز بین شهر نور و سرزمین سایه. این دنیای فانتزی چیزهای زیادی برای ارائه دادن دارد، برج های پرنده، همزادها، شاهزاده ها و جذابیت قدرت بی‌اندازه. در اعماق داستان جنگ بین نور و تاریکی وجود دارد، و از آن مهم‌تر، تعادل بین این دو.

 

Monsters, Inc

شرکت هیولاها

تاریخ انتشار: ۲ نوامبر، ۲۰۰۱

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: پیت داکتر، لی آنکیرچ

بازیگران: جان گودمن، بیلی کریستال، استیو بوشمی

بودجه: ۱۱۵ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۵۷۷٫۴ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.1/10

Rotten Tomatoes: 96%

در سرزمین هیولاها برای تهیه‌ی انرژی روش خاصی وجود دارد، هیولاها با ترساندن بچه‌ها از صدای جیغ آن‌ها انرژی تهیه می‌کنند، البته رئیس کارخانه به هیولاها تلقین کرده که هیچ چیز به اندازه یک کودک خطرناک نیست و حتی یک تماس با آن‌ها می‌تواند باعث مرگ شود. سرانجام روزی یک کودک وارد سرزمین هیولاها می‌شود و همه چیز را به هم می‌ریزد ولی در این بین سالی و مایک کشف می‌کنند که . . .

 

The Muppets

ماپت‌ها

تاریخ انتشار: ۱۲ نوامبر، ۲۰۱۱

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: جیمز بابین

بازیگران: جیسون سگل، امی آدامز، کریس کوپر

بودجه: ۴۵ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۱۶۵٫۲ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 7.1/10

Rotten Tomatoes: 96%

مدت زیادی است که ماپت‌ها دیگر خودشان را نشان نداده‌اند، چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ سال، و حالا در سال ۲۰۱۱ آن‌ها دوباره بازگشته‌اند تا یک داستان جالب را برای طرفداران‌شان به تصویر بکشند. داستان بدین شکل است که ماپت‌ها دوباره نمایشی ترتیب می‌دهند تا بدین وسیله سالن نمایشی که متعلق به آنهاست را از چنگال فردی که برای تصاحب آن دندان تیز کرده، نجات دهند…

 

The Nightmare Before Christmas

کابوس قبل از کریسمس

تاریخ انتشار: ۲۹ اکتبر، ۱۹۹۳

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: هنری سلیک

بازیگران: دنی الف‌من، کریس سرندن، کاترین اوهارا

بودجه: ۱۸ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۷۶٫۲ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8/10

Rotten Tomatoes: 94%

این فیلم را باید در هالووین دید، یا کریسمس؟ جواب هر دو گزینه‌ست. هر روزی برای دیدن این اثر کلاسیک هنری سلیک که ایده‌ی تیم برتون بود، عالی‌ست. پادشاه کدو در اجرای آیین هالووین بسیار خوب عمل می‌کند، اما اشتیاق به چیزهای بیشتری دارد و شانسش را در کریسمس امتحان می‌کند. وقتی او و ساکنین شیطانی سرزمینش بابانوئل را می‌دزدند و کریسمس را تبدیل به کابوسی کامل می‌کنند، چنین جادو و شبیه‌سازی‌ای از فانتزی واقعاً مبهوت کننده است. و از همه بهتر این که این فیلم موزیکال است، پر از آهنگ‌هایی که چه یک بار چه ده بار و چه صد بار آن را نگاه کنید، در ذهن‌تان می‌ماند.

 

Pan’s Labyrinth

هزارتوی پن

تاریخ انتشار: ۱۱ اکتبر، ۲۰۰۶

محصول کشور: اسپانیا، مکزیک

کارگردان: گیرمو دل تورو

بازیگران: ایوانا باکرو، دوگ جونز، سرجی لوپز

بودجه: ۱۹ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۸۳٫۳ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.2/10

Rotten Tomatoes: 95%

فانتزی می‌تواند راه فراری برای بیننده مهیا کند، همان طور که ما در فیلم‌های زیادی به این موضوع اشاره کردیم، اما این فیلمی است که شخصیت اصلی آن هم از فانتزی برای فرار از حقایق ترسناک دنیایی استفاده می‌کند، که واقعاً هم در آن زندگی می‌کند. در اسپانیا سال ۱۹۴۴، اوفلیا و مادرش به پیش یکی از پست‌ترین شخصیت های سینما، کاپیتان ویدال شرور فرستاده می‌شوند تا با وی زندگی کنند. اوفلیا در تلاش برای کنار آمدن با ترس‌هایی که او را محاصره کرده، به دنیایی از پریان و خدایان عقب نشینی می‌کند، و جستجویی را شروع می‌کند که پتانسیل آن را دارد تا او و مادرش را از وضعیتشان رهایی بخشد. همه چیز طبق نقشه پیش نمی‌رود، و گهگاهی دنیای فانتزی‌اش نشان می‌دهد که به اندازه‌ی دنیای واقعی بی‌رحم و ترسناک است. باید این فیلم را ببینید تا باور کنید. شاهکار جادویی دیگری از غول این ژانر، گیرمو دل تورو، که باعث می‌شود به چشم ببینیم فانتزی می‌تواند چقدر قدرتمند و انعطاف‌پذیر باشد. دوگ جونز نقش پن را بازی می‌کند، خدایی با این لقب، و قهرمانش را در این امتحان سخت هدایت می‌کند. او گاهی اوقات مهربان، گاهی عصبانی، و در همه حال خبیث است، و آدم هیچ وقت نمی‌فهمد که چه زمانی باید به او اعتماد کند. بدتر از این، شما هیچوقت متوجه نمی‌شوید که آیا او واقعی است یا نه. آن سمت دیگر این سکه‌ی فانتزی، سرجی لوپز یکی از وحشت‌اندازترین ایفای نقش‌ها در نقش کاپیتان ویدال، کسی که طبق نوشته‌ها بدترین فرد زنده‌ی سال ۱۹۴۴ بوده، را به نمایش می‌گذارد. آیا دنیای فانتزی اوفلیا واقعیت دارد، یا فقط چیزی است که او برای تحمل دنیای واقعی‌اش در ذهن خود ساخته؟ فیلم جوابی برای این سوال ندارد، و نباید هم داشته باشد. جواب این سوال به خود بیننده‌ها واگذار می‌شود. به هرجهت، چیزی که بدون سوال مشخص است، درخشش ابدی این فیلم است که حتی از خود فانتزی هم پیشی می‌گیرد و بی‌شک یکی از بهترین فیلم‌هایی است که در این ژانر ساخته شده است.

 

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

دزدان دریایی کارائیب: نفرین مروارید سیاه

تاریخ انتشار: ۲۸ ژوئن، ۲۰۰۳

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: گور وربینسکی

بازیگران: جانی دپ، کیرا نایتلی، اورلاندو بلوم

بودجه: ۱۴۰ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۶۵۴٫۳ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8/10

Rotten Tomatoes: 79%

ناخدا باربوسا کشتیِ ناخدا جک اسپارو به نام مروارید سیاه را در اختیار می‎گیرد و بعدا به شهر پورت رویال حمله می‌برد و الیزابت سوان دختر فرماندار را می‌رباید. ویل ترنر دوست دوران کودکی الیزابت با جک متحد می شود تا الیزابت را نجات دهند و مروارید سیاه را دوباره به چنگ آورند. اما نفرینی باعث شده باربوسا و خدمه اش برای همیشه در پرتو هر نور مهتابی به اسکلت هایی زنده تغییر شکل یابند…

 

Princess Mononoke

شاهزاده مونونوکه

تاریخ انتشار: ۱۲ جولای، ۱۹۹۷

محصول کشور: ژاپن

کارگردان: هایائو میازاکی

بازیگران: یوجی ماتسودا، یوریکو ایشیدا، یوکو تاناکا

بودجه: ۲۳٫۵ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۱۵۹٫۴ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.4/10

Rotten Tomatoes: 92%

برای استاد انیمیشن افسانه‌ای هایائو میازاکی آسان است که بر این لیست چیره شود، اما باید تسلط خود بر این لیست را حفظ کنیم. تصاویر فانتزی فراموش نشدنی او معمولاً بهترین چیزهایی که این ژانر در چنته دارد را به نمایش می‌گذارد، و در این فیلمش بیش از همه شاهد چنین چیزی هستیم. در پرده‌ای خلاقانه از انتظارات فانتزی، این فیلم راجع به یک شاهزاده‌ی فانتزی به اسم مونونوکو نیست، بلکه این اسمی است که یکی از قهرمانان فیلم به خودش داده. این کلمه به ژاپنی به معنای روح است و ما متوجه می‌شویم که انتخاب چنین اسمی برای قهرمانی که توسط گرگ‌ها بزرگ شده کاملاً به جاست. داستان بی انتهایی از طبیعت در مقابل عصر صنعتی، فیلم زمینه‌ای را به نمایش می‌گذارد که جنگل در آن می‌میرد، تا جنگلی جدید به جایش ظاهر شود. چرخه‌ی طبیعت ابدی است، و بسیار قدرتمندتر از جاه‌طلبی‌های تیره‌ی بشریت.

 

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

سوئینی تاد: آرایشگر شیطانی خیابان فلیت

تاریخ انتشار: ۳ دسامبر، ۲۰۰۳

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: تیم برتون

بازیگران: جانی دپ، هلنا بونهام کارتر، آلن ریکمن

بودجه: ۵۰ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۱۵۲٫۵ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 7.4/10

Rotten Tomatoes: 86%

بنجامین بارکر آرایشگری است که با همسر و دخترش در لندن زندگی می‌کند. قاضی تورپین که به همسر او نظر دارد، با ترتیب دادن اتهامی دروغین به بارکر، او راهی زندانی در استرالیا می کند. سال ها بعد بارکر از زندان می گریزد و در جست‌وجوی زن و فرزندش، با هویتی جدید (سویینی‌تاد) به لندن ساکن می‌شود. او با خانم لاوت روبه‌رو می شود که در مغازه‌ی پایین سلمانی سابق او بدترین پای گوشت لندن را می‌فروشد. لاوت به بارکر می‌گوید که قاضی تورپین چه بلایی بر سر همسر و فرزند او آورده و بارکر نیز در صدد انتقام‌جویی برمی‌آید…

 

Spirited Away

شهر ارواح

تاریخ انتشار: ۲۰ جولی، ۲۰۰۱

محصول کشور: ژاپن

کارگردان: هایائو میازاکی

بازیگران: رومی هیراجی، میو ایرینو، ماری ناتسوکی

بودجه: ۱۵ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۲۸۹٫۱ میلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.6/10

Rotten Tomatoes: 97%

شاهکار دیگری از میازاکی، و فیلم فانتزی دیگری راجع به قهرمان جوانی که به دنیای فانتزی کشیده شده است! البته وقتی چنین چیزی را می‎‌گوییم، منظورمان این نیست که بد است. چیهیرو از خانواده‌اش فرار نمی‌کند؛ او سعی دارد بعد از این که یک جادوگر خانواده‌اش را به خوک‌های بزرگی تبدیل کرده، آنها را نجات دهد. در راه جستجویش، کف حمام های جادویی را تمیز می‌کند، سوار اژدهایی می‌شود که می‌تواند تبدیل به یک پسر شود، و با موجودی کاملاً مرموز به نام بی‌چهره ملاقات می‌کند. انیمیشن میازاکی با این فیلم جهش بزرگ دیگری دارد، نه تنها با تصاویر فانتزی و مرموز بودنش، بلکه با جزئیات کوچکی که به آن پرداخته، مانند برداشته شدن حلقه‌ها توسط دستی سالخورده. در اوایل فیلم، شب همه‌جا را فرا می‌گیرد و کشتی شبح‌زده‌ای به ساحل می‌رسد. نورهای جادویی بالا می‌آیند، و ارواح شروع به حرت به سمت گرمابه‌ی مزبور می‌کنند. لحظه‌ای جادویی است، و همین طور فیلم را در حالتی آغاز می‌کند که شما هم به اندازه‌ی قهرمان جوان آن احساس بودن در شهر ارواح را می‌کنید.

 

Toy Story 3

داستان اسباب بازی ۳

تاریخ انتشار: ۱۵ ژوئن، ۲۰۱۰

محصول کشور: آمریکا

کارگردان: لی آنکریچ

بازیگران: تام هنکس، تیم الن، جوان کوزاک

بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار آمریکا

فروش: ۱٫۰۶۷ بیلیون دلار آمریکا

IMDB: 8.3/10

Rotten Tomatoes: 99%

وقتی ما در اتاق نیستیم، عروسک‌هایمان چه می‌کنند؟ این چیزی است که بیشتر کودکان به آن فکر می‌کنند، و طبق معمول پیکسار اینجاست تا با سه‌گانه‌ی شاهکارش جواب این سوال آن‌ها را بدهد. (ما برای این لیست داستان اسباب بازی ۳ را انتخاب کردیم، اما به راستی هرکدام از قسمت‌های این سه‌گانه می‌توانست جای این قسمت باشد) زمانی که اسباب‌بازی‌ها دست به دست هم می‌دهند تا به داخل کوره‌ی آتش بیفتند، شما به آن‌ها به عنوان عروسک‌های سخنگو فکر نخواهید کرد. برای لحظه‌ای، ممکن است فکر کنید که شاید فیلم سقوط آن‌ها را به تصویر بکشد. تنها چیزی که راجع به این فیلم به ذهن می‌رسد، «خارق‌العاده» است. در آخر، کودکان با بزرگ شدن اسباب‌بازی‌هایشان را کنار می‌گذارند، درست مانند همان‌کاری که اندی در آخر کرد. او قبل از بسته‌بندی کردن عروسک‌هایش برای هدیه دادن به دختری کوچک که به خوبی از آنها محافظت می‌کند، برای آخرین بار با آن‌ها بازی می‌کند. او به کالج می‌رود، وودی برای آخرین بار با او خداحافظی می‌کند، و این ماییم که پای فیلم به خاطر این اسباب‌بازی‌های احساساتی، سطل سطل اشک می‌ریزیم. به پایان رساندن چنین چیزی آسان نیست.

 

کدام فیلم‌ها در فهرست ما از فیلم‌های مورد علاقه‌ی شما بوده؟ آیا ما چیزی را از قلم انداختیم؟ این‎‌ها انتخاب های ما بودند. انتخاب های شما چیست؟ در نظرات به اطلاع ما برسانید که چه فیلم هایی در فهرست فیلم‌های فانتزی برتر بیست و پنج سال اخیر شما قرار دارد.

منبع

 

 

کانال تلگرام نشریه ی شهر

کمی راجع به حانیه مالمیر

حرومزاده های بد طینت و بدجنس زیادی تو دنیا وجود
دارن. مهمه که حواسمون بهشون باشه. ولی همیشه یادتون باشه، شاید خود شما بد طینت ترین و بدجنس
ترین آدما باشید. پس از همه بیشتر حواستون به خودتون باشه.
دارن شان- زام-بی زیرزمین

3+
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

2 پاسخ به فیلم‌های برتر فانتزی بیست و پنج سال اخیر – قسمت دوم

 1. افرا گفت:

  سلام جای فیلمای مسابقات عطش:اشتعال و خاطرات خون آشام خالی بود.

  1+

  Rating: 5.0. From 1 vote.
  Please wait...
  • سلام. فیلم های عطش به خاطر مضمون انقلابی مورد توجه مردم و منتقدا بوده و حقیقتش خودم لیستی رو ندیدم که این سری فیلم رو به عنوان یکی از ضعیف ترین فیلمها انتخاب کرده باشن. خاطرات خون آشام هم فیلم نیست و سریاله. با شما در موردش موافقم و در آینده که پستی در مورد ضعیف ترین سریالها بذاریم، حتما یکی از گزینه ها همین سریال خواهد بود. با تشکر از پیشنهاد شما

   0

   No votes yet.
   Please wait...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *