جان ویک ۲؛ جلوه‌ی تک‌بعدی هنر

جان ویک2

نظرات مختلفی پیرامون فیلم سینمایی پرطرفدار جان ویک وجود دارد. در این مطلب سعی میکنیم گوشه هایی از این فیلم را به نقد و چالش بکشیم. همراه ما باشید.

 

 

 

 

 

توجه: متن زیر حاوی اسپویل است و ممکن است بخشی از داستان فیلم را لو بدهد.

 

 

پس از اکران فیلم جان ویک۱ با هنرنمایی کیانو ریوز، موجی از شادی به قلب سینما‌دوستان و طرفداران فیلم‌های قهرمان‌محور شتافت. فیلمی که با یک استوری‌لاین ساده، صحنه‌های متعدد اکشنی را رقم می‌زد تا از شخصیت اول فیلم، یک ابرقهرمان بسازد؛ ابرقهرمانی که کارش کشتن و قتل‌عام است، اما چون منِ بیننده ، قرار است با قهرمانم همذات‌پنداری داشته باشم، پس هرچه او بیشتر بکشد، من بیشتر ارضاء می‌شوم.

 

اما آنچه در فیلم رخ می‌دهد، دقیقاً به درد چه کسانی می‌خورد؟ اگر بخواهیم از این جنبه‌ به قضیه نگاه کنیم، داستان جان‌ویک۲ حتی مثل قسمت اولش “شخصی” هم نیست! بلکه دعوایی‌ است میان چند گانگستر خلافکار که زنجیروار و بدون هیچ معمایی به یکدیگر متصل می‌شوند و سوپ آبکی داستان ما را طبخ می‌کنند. این فیلم خالی از مسائل روز جامعه بود و تنها کل‌کل‌های گانگسترها را به نمایش می‌گذاشت. تنش‌هایی بین گانگسترهای بد و گانگسترهای خوب؟ اگه خوب بود که گانگستر نمی‌شد! و این عمده‌ترین مشکل سینمای بدنه است که سینمای هنر از آن مصون است.

 

کیانو ریوز

این قبیل فیلم‌های قهرمان‌محور و اکشن، به شرطی به ایده‌آل‌های بیننده نزدیک می‌شوند که فیلم‌نامه و داستان خوبی پشت‌شان داشته باشند و بتوانند ذهن مخاطب را تغذیه کنند. در جان ویک۲ ما شاهد بودیم که اتفاقات ابتدای فیلم، همگی به شکلی آبکی دست به دست یکدیگر دادند تا قهرمان قصه را وارد فضای کشت و کشتار کنند. آن‌قدر بی‌مایه و کم‌مغز، که برای استارت این ماجرا، متوسل به صحنه‌های برهنگی برای نشاندن بیننده پای پرده شدند.

جان ویک ۲ برخلاف اپیزود اولش، داستانی کم‌چالش و بچه‌گانه را پیش می‌گیرد (هرچند داستان قسمت اول نیز زیاد تعریفی نداشت، اما ملموس‌تر بود) و در عوض، تنها با سِرُم محتوای اکشن و جلوه‌های ویژه‌ی ناب، مخاطب را زنده نگه‌ می‌دارد. ماجرایی کم فراز و نشیب با امواج سینوسی خسته‌کننده که به‌ جز ۵ دقیقه‌ی ابتدایی فیلم، چیز خاصی برای عرضه‌کردن نداشت و تنها یک مرد بود و یک اسلحه و تعدادی مأمور آماتور که رسالتشان کشته‌شدن به‌دست گانگسترِ بازنشسته‌ی پرهیاهو بود.

 

جان ویک

منتظر نظرات شما درباره‌‌ی فیلم جان‌ویک۲ هستیم. شما این اثر را چگونه ارزیابی کردید؟ آیا تنها برای شما جنبه‌ی سرگرمی داشت یا توقع داشتید حداقل یک دیالوگ قصار به سمع و نظر شما برساند؟ فیلم‌هایی شبیه جان‌ویک۲ می‌شناسید؟ به ما معرفی کنید.

 

کانال تلگرام نشریه ی شهر

کمی راجع به سامان کتال

مترجم زبان انگلیسی ، طراح گرافیک، ویراستار و تکنسین آسانسور. یک کتابخوان درجه یک. عاشق فیلم و سریال های درام، جنایی و تاریخی. علاقمند به کتابهای فانتزی و وحشتناک و همچنین روانشناسی هستم، مخصوصاً کتاب های دارن شان و امیلی رودا.

0
Rating: 5.0. From 1 vote.
Please wait...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *