سلمان خان ، سوار بر ابرها

سلمان خان Salman khan

سلام به دوستان  و همراهان خوب  بالیوود. یه عذر خواهی به شما عزیزان بدهکار هستم. همونطور که می دونید مدتی بود پست نذاشتم چون به شدت درگیر تهیه ی سورپرایزی برای تولد سلمان خان عزیز بودم که امشب یه وقت کوتاهی نصیبم شده و اجازه داده تا بتونم یه پست بذارم. طبق لیستی که داده بودم نوبت شاهرخ خان بود که فیلم های تاپش رو معرفی کنم اما از فن های محترم این بازیگر توانا عذر خواهی میکنم چون تصمیم دارم به مناسبت تولد سلمان  امشب فیلم های سلمان رو معرفی کنم و بعدش برم دوباره روی سوپرایز تولد این بازیگر فوق العاده کار کنم.

 

 

 

سلمان اوایل این دهه چندان موفق نبود. البته فیلمهایی که بازی کرده در هرصورت موفق به فروش مناسب شدن  که به این فیلمهای فقط اشاره میکنم :

سری Dabbang (شجاع) قسمت ۱ و ۲ بادیگارد سال ۲۰۱۱ که البته  گفتم حتی بازیگران معروف بالیوود هم تو کارنامشون فیلمهای فوق ضعیف تو قسمت اکشن و تخیل رو دارن ، بادیگارد هم از این دسته بود. فیلم نامه خوب ولی اکشن های تخیلی و غیر واقعی. اما با این حال پیشنهاد میشه این اثر رو ببنید چون فیلم نامه اش و روند داستانش ارزش دیدن  و معرفی رو بهش میده.

دبنگ سلمان خان

 

اما از سال ۲۰۱۲ سلمان قدم به عصر جدیدی گذاشت. دوره ای که دیگه اکشن های تخیلی رو به نابودی بودن البته بیشتر بازیگرiا قدم به دنیای جدید گذاشتن اما اولین فیلمی که سلمان بازی کرد تو دنیای جدید فیلم خوش ساخت  Ek Tha Tiger یا همون یک ببر هست به کارگردانی یکی از کارگردان های فوق العاده موفق و کاربلد هند  “کبیرخان”. تایگر اسم ماموری از سازمان جاسوسی هند هستش که وظیفه اش اینه کارها و نقشه های مواموران سازمان جاسوسی پاکستان رو نقش بر آب کنه و از قضا یهو عشق وارد زندگی این مامور آموزش دیده یعنی همون تایگر میشه و داستان رقم میخوره.  داستان فوق العادی زیبایی داره ، اکشن های طبیعی و باورپذیر و همچنین آهنگ های زیبا و شنیدنی‌ای رو داره. پیشنهاد میشه حتما ببینید.

 ek tha tiger یک ببر سلمان خان

 فیلم بعدی سلمان در سال ۲۰۱۴ رقم خورد. سلمان ۲۰۱۳ فیلمی بازی نکرد. متاسفانه در بازی در فیلم jai ho به کارگردانی برادرش سهیل خان فیلم درباره ماموری ارتشی که بعلت سرپیچی از دستور مافوق که این سرپیچی بخاطر نتونستن تحمل کردن ازبین رفتن چند کودک بود رقم خورد. فیلم زنده باد با پیامی فوق العاده جلو اومد که اگه مردم دنیا واقعا یکبار امتحانش میکردن دنیا بهشت میشد. عدد سه تو این فیلم حکم یه نماد رو داره توی فیلم سلمان سعی به کمک صادقانه با دیگران رو داره کمکی به منت ولی وقتی تشکر میکنن ازش میگه: “تشکر لازم نیست بجاش به سه نفر هروقت تونستی کمک کن و به اون سه نفر بگو به سه نفر دیگه کمک کنن.” این پیام فوق العاده فیلمُ با یه جمع و تفریق ساده میشه فهمید که چه پیام بزرگی بوده. در این بین یکی از کمک ها سبب میشه که خانوادش مورد اذیت قرار بگیرن که داستان هم از همینجا شروع میشه.  از نظر سینمایی اکشن های این فیلم مناسبه چون توی سینما همیشه مقداری بزرگنمایی برای نقش اول فیلمها وجود داره و این فیلم مهم شامل همون مقداری اغراق ها هستش ولی اصلا غیر قابل باور نیست ، پرواز و ازین دست صحنه ها نداره و پیشنهاد میکنم حتما ببینید.

jai ho

 فیلم بعدی که معرفی میکنم فیلم kick یا هیجان هستش. فیلم فوق العاده ای که بیننده رو تا لحظه های پایانی سردرگم میذاره و نمیتونن تشخیص بدن نقش اول داستان شخصیت منفی داره یا مثبت. فیلم هیجان داستان پسری رو میگه که از هر چیزی زود خسته میشه چون دیگه براش هیجانی نداره بطور مثال دیگه هندی حرف نمیزنه چون هیجانی نداره. داستان فوق العاده ای داره این فیلم. آهنگهای زیبا و شادی داره و در این فیلم سلمان اولین آهنگ خودش رو میخونه؛ آهنگHangover که فوق العاده زیباست. اما داستان فیلم از این قراره که این فرد هیجانی همه چیز براش هیجان آوره ، ولی عشقش همیشه یکیه و وقتی عاشق میشه  بعلت از بین رفتن هیجان در کار و اسعفا دادن با دختر مورد علاقش به مشکل میخوره و طعنه های دختر رو نمیپذره و حرف آخرش به دختر اینه که از امروز هیجان من میشه پول درآوردن. اما یک مامور هندی در تعقیب دزدی بزرگ و باهوشی هستش که همیشه با زیرکی فرار کرده و اون کسی نیست جز خود سلمان. ولی سلمان که آدم بدی نبود چرا دزد شد؟ آیا شخصیت منفی داره یا مثبت؟ فقط بدونید این فیلم یکی از پیام هاش کمک به بیماران هستش و واقعاً فیلم زیباییه.

kick سلمان خان

 اما می رسیم به سال ۲۰۱۵ سالی که سینمای بالیود با فیلم bajrangi bhijaan جون تازه ای گرفت. فیلمی که دقیقاً دست گذاشت رو نقطه کور قلب میلیون ها نفر و همه رو تحت تاثیر قرار داد. سنگدل ترین آدم ها پایان این فیلم اشک ریختند. پس این خندیدن یا تمسخر نداره چون شما هم گریه خواهید کرد. اما داستان گریه متفاوته ؛ قدیما برای عشق و نرسیدن دو عاشق گریه می کردن اما این فیلم به رسیدن یه دختر بچه گمشده و لال به خانواده اش. پیام مهم فیلم  از این قراره که مهم نیست چی می پرستی؛ خدای آهن میمون یا هرچیز دیگه ، مهم اینه انسان باشی. سلمان مرید خدای بجرنگی خدایی با ظاهر میمون هستشو این خدا در روش زندگیش اومده که دروغگو نبوده و کار خلاف و غیر معمول انجام نمیداده که سلمان دقیقاً همون نقش رو. من دیگه از این فیلم چیز بیشتری نمیگم. میخوام که حتماً زبان اصلی این فیلمو ببیند. زیر نویس تمام این فیلم ها هم موجود هستند. با تشکر از تیم ترجمه بالیوودی ها که برای ترجمه ساب فیلم ها زحمت میکشن.

 باجرنگی بایجان

 در همین سال سلمان فیلمی به اسم prem ratan dhan payo رو بازی میکنه. یه فیلم خانوادگی و اموزنده فیلم گنجینه عشق رو یافتم داستان دو شاهزاده رو نشون میده که برادر های ناتنی هم هستن. در این خانواده مشکلات فراوانی وجود داره ، مشکلات خواهر برادری و پول و ثروت و جاه و مقام که بین برادر ها و خواهرها فاصله انداخته. تا اینکه فردی با قلبی ساده و پر از عشق وارد خانواده میشه به سبک خودش، و راهی که جلوش باز شده این خانواده رو دور هم جمع میکنه. داستان عالیه مخصوصاً برای اون افرادی که داخل  خانواده هاشون مشکلاتی هست. ولی امیدوارم هیچ خانواده ای مشکل نداشته باشه. سلمان حرف قشنگی تو همین فیلم میزنه که میگه آدمی خوشبخته که خانواده داره و کاملا درست میگه.

سلمان خان پریم

و اما سال ۲۰۱۶  و آخرین فیلم سلمان تا به امروز فیلم تمام فوق العاده sultan فیلم سلطان با قدرت تکیه زده به پرفروش ترین فیلم امسال و سالهای گذشته داستان روایت پسری هستش که نصاب دیش هستش ولی عاشق یه دختر کشتی گیر میشه که آروزی المپیک و ازدواج با یه پهلوون رو داره. اون دختر، سلطانِ ما رو بدجور خورد میکنه و سلطان از همون روز سلطان میشه. یه کشتی گیر قهر که پیروی عادتشه و شکست نخوردن هنرش. این فیلم همونطور که گفتم پرفروش ترین فیلم سالهای اخیر هندوستان بوده پس دیگه نیازی به تعریف و زیاده گویی بنده نیست. حتما ببینید و لذت ببرید امیدوارم ما رو ببخشید که یه مدت نبودیم برمی گردیم دست پر هم برمیگردیم.  برای تولد سلمان خان سوپرایز داریم برای بالیوود دوستان بخصوص سلمانی های عزیز. مرسی که هستید و همراهیمون میکنید.

سلطان سلمان خان

 

 

کانال تلگرام نشریه ی شهر

سامان خان

کمی راجع به سامان خان

پهلوون اصلی اونه که توی زندگی خودشو نشون بده تا اگه خواست زندگی زمینش بزنه تو محکم رو پاهات بایستی ولی انگار زندگی همیشه پیروز میشه دیالوگ زیبای سلمان در پرفروش ترین فیلم هندی سال ۲۰۱۶فیلم زیبایsultan
1+
Rating: 4.0. From 2 votes.
Please wait...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *