معرفی ۱۰ کتاب فانتزی برتر

بعضی از خوانندگان با شنیدن اسم کتاب­های فانتزی ذهنشان سریع به سمت موجودات و اتاق­های جادویی می­رود. بقیه هم به فکر جادوگری در شهری معروف مانند شیکاگو یا تفنگداری در غرب وحشی شگفت انگیز می­افتند که البته همین نوع تفکرات زیبایی بخش این ژانر از کتاب‌ها می­شود.

کتاب­های فانتزی تاکنون در ساخت دنیاهای جدید، انواع و اقسام جادو و سیستم­های جادویی موفق بوده اند. فکر نمیکنم فانتزی خوانی باشد که نام هری ­پاتر به گوشش بخورد و یاد هاگوارتز نیفتد. یا نام لارتن­ کرپسلی را بشنود و کوهستان ­اشباح را به تصویر نکشد. فانتزی ناممکن را ممکن می­سازد. مثلا در دنیای فانتزی، این­که یک پری عاشق انسانی شود، یا کودکی خیابانی، به جادو دست پیدا کند امری طبیعی است. (البته این‌ها را برای پدر و مادرها تعریف نکنید.)

فانتزی، خواننده را به دنیایی معرفی می­کند که می­تواند ساعت ­ها بدون خستگی در آن غرق شود و لذت ببرد. در واقع فانتزی دارای قدرتی حماسی و زیبایی تابنده ­ای است.

هر ساله تعداد بسیاری کتاب فانتزی وارد بازار می­شوند، آن­قدر زیاد که جدول رده بندی لحظه ­ای خالی نمی­ماند. در ادامه مطلب به معرفی تعدادی از برترین کتابهای فانتزی میپردازیم

 

معرفی تعدادی از بهترین کتاب­ها در این ژانر محبوب

گروهان­ سیاه نوشته گلن کوک (۱۹۸۴)

20229966291128741449

افسانه ­های خوب فانتزی متکی بر چگونگی ساخت جهان هستی هستند، و “گروهان­ سیاهِ” گلن کوک، دارای این ویژگی است. داستان بیش از ۴۰۰ سال از تاریخ را در ده کتاب، سه داستان زیر مجموعه و تعداد زیادی داستان کوتاه که داستان اصلی را دنبال می­کنند، در بر می­گیرد. با این­که نام داستان همیشه گویای ماجراجویی­هایی که در داستان وجود دارد نیست، اما برای چنین داستانی شایسته­ ترین نام انتخاب شده است.

خلاصه: حاکم جادوگری بی‌نهایت قدرتمند است که توانایی تبدیل خشن‌ترین دشمنانش را به خدمتکارانی وفادار دارد حتی آنان که جادویی برابر با جادوی او دارند.  نیرومندترین قربانیانش ده تن تسخیرشدگان یا به طور خلاصه تسخیرشدگان خوانده می‌شوند. با یاری همسرش، بانو (کسی که مهارت جادوگری‌اش در رتبه‌ی دوم پس از حاکم است) قلمرویی می‌یابد که برای شرارت بی‌همتاست. آن مکان را شخصی شورشی به نام رزِ سپید برانداخته است ولی نه آن زن و نه هیچ جادوگر شورشی دیگری آن‌قدر قدرتمند نبودند که بتوانند حاکم، بانو، یا تسخیرشدگان را نابود سازند. نهایت کاری که از پس آن برآمدند بیهوش کردن آن‌ها و محبوس کردن‌شان بود. زندان‌شان مکانی با نام ماهورتپه بود. آن‌ها درون تپه‌های ماهور مدفون شده بودند.

پس از گذشت چهار قرن، جادوگر بومنز با گذر از ماهورتپه بانو را بیدار می‌کند تا از او مهارت­هایش را بیاموزد. بانو کنترل را به دست می­گیرد و آزاد می‌شود؛ بومنز را در حالت روحانی نیمه ‌نامیرایی اسیر می‌کند. سپس تسخیرشدگان را آزاد می‌سازد اما به حاکم خیانت و او را همان جا رها می‌کند و برای احیای امپراتوری به پیش می‌رود. همانند گذشته، شورشی‌ها برخاستند و این بار محفل هجده تن رهبری‌شان می‌کرد. محفل متشکل از جادوگرانی بود که به تنهایی یارای مقابله با تسخیرشدگان را نداشتند اما همواره در اهداف‌شان متحد بودند. از سوی دیگر تسخیرشدگان به همان مقدار که با شورشی‌ها جنگ دارند، میان خودشان نیز در نزاع هستند.

از سویی دیگر گروهان­سیاه، از طرف یکی از تسخیرشدگان با نام روح‌بند ناخواسته و نا آگاه به خدمت بانو در می‌آیند و به خواست او می‌جنگند. طبیب، سرگذشت گروهان را در این دوره‌ی پر مخاطره بازگو می‌کند . . .

لازم به ذکر است که این کتاب به ترجمه ­ی خانم آیدا کشوری در دست چاپ است.

 امپراطوری شکسته نوشته ی مارک لارنس(۲۰۱۱)

68653293475288160415

مجموعه ­ی امپراطوری شکسته ­یمارک لارنس که جنگی حماسی در پیرامون داستان زندگی یک خانواده را در بر می­گیرد، یک مجموعه ­ی فانتزی چندلایه را به وجود آورده که در جادوی سیاه غوطه ور است. زخم ­های فیزیکی و روحی ایجاد شده پس از تماشای به قتل رسیدن مادر و برادرش در جرج آنکرت، لقب­دار «شاهزاده­ی تیغه ها» ، باعث شده تا او از کودکی رنج دیده به رهبری سنگ­دل که به رقابت برای رسیدن به تاج و تخت پرداخته است تبدیل شود. آن­ سوی شخصیت­های جالب (که گاهی شرور هستند)، مجموعه ­ی لارنس، داستان جنگیدن بیش از حد معمول این جوان برای متحد کردن منطقه را با یک ویژگی ارائه میکند: این شخصیت، هیچ ردی از قتل­های خود به جای نمی­گزارد.

افسانه­ ی نارنیا نوشته ­ی کلایو استیپلز لوییز (C.S. Lewis) (1950)

87000836407510307525

«پلی» دختربچه‌ای است که با پسری به نام «دیگوری» آشنا می‌شود. مادر دیگوری سخت بیمار است و او باید همراه مادر نزد دایی «اندرو» و عمه‌اش زندگی کند. دایی اندرو مردی جادوگر است که سعی دارد به دنیاهای دیگر راه یابد و برای عملی کردن آن نیاز به دو کودک دارد. او با سحر و جادو و به وسیله­ی دو حلقه­ی سبز و زرد، دیگوری و پلی را به دنیای دیگری می‌فرستد. آن‌ها در آن‌جا برکه‌هایی را می‌بینند که هر یک به دنیایی دیگر می‌رود. دیگوری سعی دارد در دنیاهای دیگر دارویی برای بیماری مادرش بیابد. سرانجام او به همراه پلی به دنیایی راه می‌یابد که آفریننده­ی آن، شیری به نام «اسلان» است و آن دنیا« نارینا» نام دارد. دیگوری به دلیل فریبی که می‌خورد باعث می‌شود ساحری به نام «جی‌دیس» به دنیای نارینا، که دنیایی عاری از بدی است، راه یابد . . .

لازم به ذکر است که این مجموعه شامل هفت کتاب است که از سه کتاب اول این سری فیلم ساخته شده و سری چهارم نیز در سال ۲۰۱۶ اکران خواهد شد.

افسانه­ ی پریداین نوشته ­ی الکساندر ال لوید ( ۱۹۶۴)

21123941087494227381

بخشی از کتاب: آدان گفت: “من در جنگ­های زیادی شرکت داشتم ولی با همین دست­ها گل و گیاه هم می­کارم و محصولاتم را درو می­کنم و در همین مدت به خوبی فهمیده­ام در مزرعه­ای که خوب شخم زده شده، افتخار و آبروی بیشتری هست، تا مزرعه­ای که غرق خون باشد.”

این افسانه که زندگی پسری به نام «تاران» که کارش نگهداری از خوک بوده و دوستانش را در بردارد، داستانی است هم فانتزی و هم مملو از انسان. در نتیجه این داستان مقدمه­ ی بسیار خوبی برای این ژانر از کتاب هاست؛ تاران، ایلانوی، فلودر اف فلام، جرجی و دُلی شخصیت­هایی هستند که در کنار موجودات جادویی مشهور و شیرهای سخنگوی دیگر خود را در ذهن خوانندگان جا می­اندازند.

برج تاریک نوشته ­ی استفن کینگ (۱۹۸۲)

04868798697700679781

استفن کینگ مجموعه کتاب «برج تاریک» خود را در ۷ جلد منتشر کرد و هر جلد شامل یک سری حادثه و ماجراجویی مستقل می­شود. خط اصلی داستان کتاب، در یک دنیای نامتوازن اتفاق می­افتد که شباهت زیادی به غرب قدیم دارد. شخصیت اصلی داستان جوانی است که از او به عنوان آخرین عضو یک نسل رو به انقراض اسم می­برند. این جوان یک وظیفه­ی مهم تاریخی به عهده دارد و باید به جستجوی برج مخصوصی بپردازد که گفته می­شود مرکز زمین است. نسلی که این جوان متعلق به آن است، مالک چیزی هستند که از آن به نام تک تیراندازان و سلحشوران یاد می­شود. اولین جلد کتاب کینگ با نام «برج تاریک: هفت تیرکش» در سال ۱۹۸۲ منتشر شد. از همان زمان، هر دو صنعت سینما و تلویزیون به دنبال آن بودند تا امتیاز برگردان سینمایی و تلویزیونی آن را خریداری کنند، اما کینگ که قصد داشت این کتاب اکشن – ماجراجویانه را به صورت یک مجموعه کتاب نوشته و منتشر کند، با این درخواست مخالفت کرد. آخرین جلد کتاب بالاخره در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. هر هفت جلد کتاب در طول این سال ها، جزو کارهای موفق و پر خواننده دنیای ادبیات بوده­اند و هر یک از آن­ها در زمان انتشار، در صدر کتاب­های پر فروش هفته قرار گرفته و برای چندین هفته این مقام را برای خود حفظ کردند. هر قسمت و جلد کتاب برج تاریک هم یک نام یدکی و مستقل را با خود حمل می­کردند.

پرونده ­های ­درسدن نوشته ­ی جیم بوتچر (۲۰۰۰)

65595204268751600441

پرونده ­های ­درسدن، یک مجموعه ­ی بسیار هیجان انگیز و جالب است که شخصیت اصلی آن «هری درسدن» یک کاراگاه مسائل ماورایی است. هری به خاطر دانش و توانایی­ هایی که دارد، می­تواند پرونده­ هایی را حل کند که افراد عادی قادر به انجام آن نیستد که این موضوع باعث هیجان ­انگیز شدن زندگی او می­شود. البته مسلماً در دنیای جرم و جنایت، آن هم وقتی که پشت پرده موجودات و افراد با استعدادها و توانایی ­های ماورایی وجود دارند، خطرات زیادی هم در کمین خواهد بود!!

سریالی با همین نام بر اساس این کتاب با بازی پل بلکتورن نیز ساخته شده است.

قانون اول نوشته­ ی جو ابرکرومبی (۲۰۰۶)

57058793226252827107

لوگان نه انگشتی، بربر بدنام، سرانجام بدشانسی می­آورد. او در میان تعداد زیادی از افراد دشمن گرفتار آمده و در آستانه­ی تبدیل شدن به یک بربر مرده است، و بدین گونه پشت سرش هیچ چیز به جز سرودهای بد، دوستان مرده و تعداد زیادی دشمن خوشحال باقی نمی­گذارد. فرمانده نجیب­زاده جزال دن لوتر، افسر بی­پروا و نمونه­ی بارز یک آدم خودخواه، در ذهنش هیچ چیز خطرناک­تری از سرکیسه کردن دوستانش در ورق بازی و خیالبافی درباره­ی شکوه و افتخار در میدان شمشیر ندارد. اما جنگ فرا می­رسد و بر روی میدان نبرد یخ زده­ی شمال، آن­ها با قوانین خونین مبارزه، با یگدیگر می­جنگند. مفتش عقاید، گلوکتا، شلی که شکنجه­گر می­شود، هیچ چیز را بیشتر از دیدن جزال که در یک تابوت به خانه بازگردانده می­شود، دوست ندارد. اما سپس گلوکتا از همه متنفر می­شود. جادوگر بایاز وارد می­شود. یک پیرمرد تاس با خلق و خویی وحشتناک و دستیاری احساساتی، او توانست که به جادوگر اول تبدیل شود، او توانسته که شیادی تماشایی باشد، اما او هر چیزی که هست، در صدد است تا زندگی­های لوگان، جزال و گلوکتا را کاملا مشکل­تر از قبل سازد. توطئه­های قتل آشکار می­شوند، حساب­های قدیمی، آماده­ی تسویه شدن هستند، و خط بین قهرمان و تبه­کار آن­قدر تیز است که خون به پا شود.

هری پاتر نوشته­ ی جوناه رولینگ (جی کی رولینگ)(۱۹۹۷)

97421571040633608723

مجموعه ­ای که بعید می­دانم کسی نام آن به گوشش نخورده باشد. مجموعه ­ای بسیار پرفروش و موفق که سری فیلم­ های آن نیز ساخته شده و پرفروش بوده اند. داستان از کودکی پسری به نام هری­ پاتر شروع می­شود که پدر و مادر خود را از دست داده و خاله ­اش سرپرستی او را به عهده دارد. او مجبور به تحمل رفتار­های ظالمانه ­ی خاله، شوهرخاله و پسرخاله­ ی لوس خود دادلی است. تا این­که روزی فردی به خانه ­ی آن­ها پا گذاشته و ادعا می­کند که هری یک جادوگر است و قصد او از آمدن به آن­جا بردن هری به مدرسه ­ی جادوگری هاگوارتز است. ماجرای اصلی از همین­جا شروع می ­شود. هری وارد مدرسه شده و شروع به فراگرفتن دروس جادوگری می­کند. همه چیز خوب پیش می ­رود تا موقعی که پای «لرد ولدومورت» بد ذات به داستان باز می­شود. فردی که پدر و مادر هری را کشته و در کشتن هری با شکست مواجه شده و تنها زخمی صاعقه مانند بر روی پیشانی وی بر جا گذاشته است. توصیه ­ی ما به شما این است که اگر تا به حال به سمت این مجموعه­ ی شگفت انگیز نرفته ­اید، حتما این کار را انجام دهید، چون اگر آن را نخوانده اید، به قول معروف نصف عمرتان بر فناست.

ارباب حلقه ها نوشته ی جان رونالد روئل تالکین ( ج.ر.ر.تالکین)(۱۹۵۴)

27249996576553962298

ارباب­ حلقه‌ها، رمانی خیال‌پردازی–حماسی به قلم ج.ر.ر. تالکین واژه­ شناس و استاد دانشگاه آکسفورد نگارش شده است. این داستان ادامه‌ای بر اثر پیشین تالکین با نام هابیت است که داستانی فاتنزی داشت. این کتاب طی ۱۲ سال از سال ۱۹۳۷ تا ۱۹۴۹ که بیشتر آن در زمان جنگ­ جهانی­ دوم بوده نگارش شده است. اگر چه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه گانه جا افتاده است، اما در ابتدا بنا بود تا این اثر جلد اول کتاب سیلماریلیون باشد که نویسنده بخاطر دلایل اقتصادی تصمیم گرفت تا جلد دوم را حذف کند، و کتاب ارباب­ حلقه‌ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کند. از آن زمان تا کنون، کتاب ارباب­ حلقه‌ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان­های زیادی ترجمه شده است، و هم­ اکنون یکی از مشهورترین و تاثیرگذارترین کتاب­های ادبیات در قرن ۲۱ می­باشد. ارباب­ حلقه‌ها در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ در سه جلد – با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه – چاپ شده‌ است.

نغمه­ ها­ی آتش و یخ نوشته­ ی جرج مارتین (۱۹۹۶)

54439691751938321526

نغمه­ های یخ و آتش یک سری کتاب ِ هفت جلدی است، که جرج مارتین از سال ۱۹۹۱ شروع به نوشتن آن کرد و در سال ۹۶ اولین جلد آن را چاپ کرد و تا اکنون نوشتن این سری ادامه داشته و تا به حال پنج جلد از آن چاپ شده. به اعتقاد بسیاری از منتقدان این مجموعه، بهترین سری کتاب فانتزی است، و آن را از ارباب­ حلقه­ ها هم در رتبه­ ی بالاتری قرار می­دهند و تا به حال به بیست و نُه زبان ترجمه شده است. موقعیت این کتاب در یک دنیای خیالی حادث شده ­است که بخش اصلی داستان در یک اقلیم هفت پادشاهی رخ می­دهد. این کتاب روایت سوم ­شخصی دارد، که از نُه زاویه نقل می­شود و اغلب راویان آن از خانواده­ی استارک بوده، که حاکمان اقلیم شمالی هستند و شامل لرد ادارد استارک، جان اسنو، برن استارک، سانسا استارک، آریا استارک و کتلین استارک و شخصیت­های دیگر، تیریون لنیستر و دنریس تارگرین می­باشد.

سبک این کتاب چیزی میان ارباب­ حلقه ­ها و کتاب­ های تاریخی­ست. یعنی جادو وجود دارد اما جادوگری در کار نیست. موجودات جادویی غیر انسان و زامبی مانند نیز در این مجموعه وجود دارند .

حانیه مالمیر

 

کانال تلگرام نشریه ی شهر

کمی راجع به حانیه مالمیر

حرومزاده های بد طینت و بدجنس زیادی تو دنیا وجود
دارن. مهمه که حواسمون بهشون باشه. ولی همیشه یادتون باشه، شاید خود شما بد طینت ترین و بدجنس
ترین آدما باشید. پس از همه بیشتر حواستون به خودتون باشه.
دارن شان- زام-بی زیرزمین

5+
Rating: 5.0. From 3 votes.
Please wait...

15 پاسخ به معرفی ۱۰ کتاب فانتزی برتر

 1. ریج گفت:

  شما پندراگن رو خوندید؟ من تا ۵ خوندم.ولی بقیش پولیه.کتاب باحالیه….

  1+

  Rating: 2.5. From 2 votes.
  Please wait...
 2. red eye گفت:

  سلام. فکر کنم مجموعه دلتورا هم لیاقت حضور تو این بخش رو داشت.

  7+

  Rating: 3.3. From 3 votes.
  Please wait...
  • این پست ترجمه ی یکی از سایتای معروف خارجیه که در پستی این کتاب ها رو معرفی کرده بود. اما حرف شما هم صحیح

   0

   Rating: 5.0. From 1 vote.
   Please wait...
 3. افرا گفت:

  سلام میشه رمان های استفن کینگ رو هم ترجمه کنید و روی سایت بگذارید من به نوشته هاش فوقالعاده علاقه دارم یه خلسه ی خاصی ایجاد می کنه مخصوصا ابلیسش.البته برج تاریک رو فقط یه قسمتش رو خوندم منتظرم تا ترجمه بشه جلدهای بعدش که هنوز این اتفاق نبیوفتاده.

  0

  No votes yet.
  Please wait...
 4. آرون جهانی مقدم گفت:

  سلام کاش این کتابا رو واسه دانلود همینجا بزارین
  شما ترجمه ها و ویراستاری های خوب رو میشناسین اینجوری میدونم کتاب خوبیو میخونم
  اگه بتونین واقعا ممنون میشم

  0

  Rating: 5.0. From 2 votes.
  Please wait...
  • سلام
   این پست صرفا جهت معرفی کتاب های برتر فانتزیه
   اما در ادامه ی کار سایت این کتاب ها هم برای دانلود قرار داده میشه

   0

   No votes yet.
   Please wait...
   • آرون جهانی مقدم گفت:

    عالی میشه
    ممنون

    0

    No votes yet.
    Please wait...
 5. kamlia گفت:

  کتاب های دارن شان نبود +ـ+
  نه حماسه دارن شان نه لارتن کرپسلی چراااااا؟
  دلتورا هم خوبههه
  دمت گرم لیست خوبی بود نارنیا و ارباب حلقه ها و هری پاترو خوندم کتابای دارن شانم خوندم دلتورا هم خوندم حس میکنم ادم معروفیم ^ـ^خخخخ

  4+

  Rating: 5.0. From 3 votes.
  Please wait...
  • B smith گفت:

   آره دارن شان حرف نداره….!

   0

   Rating: 5.0. From 3 votes.
   Please wait...
 6. ظفر گفت:

  با سلام خدمت دوستان و هواداران داستان های فاتزی
  بنده ترجمه مجموعه قانون اول نوشته­ ی جو ابرکرامبی رو شروع کردم و در سایت خودم به اشتراک میزارم. علاقمندان می تونند با تشریف فرمایی خودشون پیگیر این داستان زیبا و عجیب بشن و بنده رو در این کار همراهی کنند. آدرس سایت هست:
  fantasystories نقطه tk

  0

  No votes yet.
  Please wait...
 7. hera گفت:

  متن بسیار زیبایی بود خانم مالمیر
  از انجایی که این متن انقدر زیبا و کامل بود من قصد دارم این متن رو داخل سایتی که مربوط به کتابه و من در اون عضوم قرار بدم
  ایا سایت شما این اجازه رو به من میده ؟؟؟
  با تشکر و منتظر پاسخ شما هستم

  0

  No votes yet.
  Please wait...
  • سلام خیلی ممنون
   قرار دادنش مشکلی نداره فقط اسم و ادرس سایت ذکر بشه و لطفا آدرس سایتی که مطلب رو داخلش میزارید رو هم بزارید.

   0

   No votes yet.
   Please wait...
  • hera گفت:

   با تشکر از اینکه به من اجازه دادید که این مقاله رو به اشتراک بزارم تا دیگران هم ازش لذت ببرن
   با اجازتون من این مقاله رو در دوتا سایت قرار دادم . ☺
   http://blueros.ir/forum.php
   http://btm.bookpage.ir

   0

   No votes yet.
   Please wait...
 8. هدیه گفت:

  من نمیدونم چرا اکثر داستانای فانتزی توی زمان گذشته اتفاق افتاده…همشون قضیه شمشیر و پادشاه و پرنسس و جادوگره…به خدا زمان حال هم خیلی زمان خوبیه…مردم خیلی راحت میتونند با یه شخص از زمان خودشون ارتباط برقرار کنند تا سیصد سال قبل یا بعد:)الان هری پاتر مال زمان حاله بده؟یا اکثر کتابای دارن شان بدن؟خوب چی میشه یه فرد توی زمان حال قهرمان داستانا باشه؟^o^

  4+

  Rating: 5.0. From 3 votes.
  Please wait...
  • مهدی رنجبر گفت:

   بهتون این سری کتاب ها رو پیشنهاد میکنم که تو زمان حال هستن و ترجمه هم شدن: (اینا رتبه بندی نیست و همینطوری گفتم)
   آشیانه افسانه اثر برندون مول
   آرتمیس فاول اثر Eoin Calfer
   پرسی جکسون وخدایان یونان+کارتر کین و…(در کل حدود۲۵ کتاب از دنیای جکسون) اثر ریک ریوردان(اینا تقریبا از لحظ دنیاسازی میشه گفت کمی به دنیای جادویی خانم رولینگ نزدیکه ولی به هر حال هیچی هری نمیشه)
   سپیده دم اثر خانم استفانی مه یر
   بازی گرسنگی اثر خانم سوزان کالینز

   2+

   No votes yet.
   Please wait...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *